Georgie slaví historický triumf nad Portugalskem na Euru 2024

Georgia hrdina Khvicha Kvaratskhelia říká, že předzápasové setkání s Cristianem Ronaldem pomohlo inspirovat víru v to, že jeho tým může způsobit historické překvapení proti Portugalsku a postoupit do osmifinále Eura 2024 ve středu.

Georgia pokračovala ve výhře 2:0 proti vítězům Euro 2016 Portugalsku v aréně AufSchalke. Kvaratskhelia otevřel skóre po pouhých 92 vteřinách a Georges Mikautadze, nejlepší střelec turnaje se třemi góly, přidal druhý brankou z penalty.

Kvaratskhelia opustil hřiště s Ronaldovým dresu. „Dostal jsem Ronaldův dres a postoupili jsme do dalšího kola,“ řekl Kvaratskhelia na tiskové konferenci.

Tahle výhra způsobila setkání s Španělskem, kde se Gruzie dostala do vyřazovacích fází na svém debutu na velkém turnaji.

Trenér Gruzie Willy Sagnol uvedl: „Fotbal napsal mnoho takových příběhů, kdy si myslíte, že vyhráváte a v poslední minuty prohrajete. Bayern proti United se mi vybavuje.

Portugalsko mělo již zajištěné místo v dalším kole.

Portugalsko se v dalším kole utká se Slovinskem, s trenérem Robertem Martínezem slibujícím návrat Rúbena Diasa, Bernarda Silvu a Bruna Fernandese. Ronaldo hrál, vydržel 65 minut, ale nemohl najít síť, čímž skončil jeho pozoruhodný běh skórování ve skupině každého velkého turnaje od jeho prvního vystoupení na Euro 2004. Vítězství zajistilo Gruzii postup jako jednoho ze čtyř nejlépe hodnocených týmů na turnaji.